Proměny v čase

18. února 2014 v 15:37 | A |  Různé myšlenky
Jak jistě mnozí víte, Medžugorje (Mezihoří) bývala ještě před zjevením malou, bezvýznamnou ,,vesničkou". Tohoto titulu se malá obec zbavovala od roku 1981, kdy se šesti dětem /vizionářům/ začala zjevovat Panna Maria. Medžugorje se čímdál více rozrůstá a dnes bychom toto území mohli nazvat městem.

K článku jsem si dovolila přiložit několik zpracovaných fotografií, které poukazují na rozdíly Medžugorje v prvních letech zjevení a v současnosti.


Kopec Crnica
Místu, kde je socha Panny Marie, se dodnes říká PODBRDO. (na snímku vlevo nahoře socha ještě není). Nahoru vedla strmá kamenitá pěšinka, kterou šly za tu dobu už miliony poutníků. Tím se rozšířila, ostré kameny jsou dnes uhlazené, takže je lépe schůdnější.
Kopec Križevac (520m n. m.). V roce 1933 zde byl vybudován velký bílý kříž k 1900. výročí ukřižování Ježíše Krista.

Svátost smíření v okolí kostela. Medžugorje si vysloužila titul zpovědnice světa. Při pohledu na této snímky vidíme značný rozdíl mezi dobou před asi 30 lety a současností. Dříve poutníci při svaté zpovědi klečeli, i na drsném povrchu, byli patřičně oděni a přitom ještě na ně pražilo slunce. A dnes? Medžugorská farnost se poutníkům postarala v porovnání s tímto doslova o luxusní a pohodlnou zpověď na židlích nebo lavičkách a převážně ve stínu.
6 vizionářů
Obrázek nahoře odkazuje na 6. den Medžugorského zjevení.
Kostel sv. Jakuba a okolí
Čím více roků uplynulo od začátku zjevení, tím více do Medžugorje přichází poutníků a tím více se Medžugorje rozrůstá. Staví se různé hotely, penziony, campy nebo jednoduše se tam lidé stěhují, aby byli tomuto posvátnému místu blíže. Okolí kostela se neustále upravuje, protože si to vyžaduje stále se zvyšující počet poutníků. Největší zásah do prostoru způsobilo zbudování vnějšího oltáře za kostelem a široké prostranství pro desetitisíce poutníků se spoustou laviček, pod kterými byl dříve štěrk a kamínky, ale nově od roku 2013 je celý prostor vydlážděn, aby se poutníkům ,,pohodlněji klečelo".
Samozřejmě oceňuji tuto činnost, kterou Medžugorská farnost prokazuje poutníkům pro příjemnější pobyt v Medžugorji, ale myslím si, že by to bylo krásné poutní místo i bez všech těch oprav a zdokonalování.
Když jsem jela v roce 2011 poprvé do Medžugorje, tak se přiznám, že jsem si to místo představovala nějak tak, jak je zobrazeno na těchto starších fotografií. Vůbec mě nenapadlo, že to bude takové ,,moderní" město se spoustou světel, luxusních hotelů, restaurací, obchodů, že tam nebude ani silnice a ejhle, byla jsem celkem dost zaskočená, když jsem zjistila, že jsem se pěkně zmýlila. A už vůbec jsem nečekala, že na Mladifestu bude TOLIK lidí.
Jednoduše řečeno, Medžugorje byla přizpůsobena lidem z celého světa, takže se vlastně není čemu divit, že vypadá, jak vypadá. Člověka už by nenapadlo skoro nic, co by mu mohlo jakkoli vadit. Snad jediná věc, která by nás mohla sužovat je to, že na Mladifestu bývá opravdu velké vedro, ale je potřeba to přijmout jako oběť - je to pouť a ne dovolená. Záleží na každém, jak to vnímá, ale nebylo by na škodu si něco odepřít, postit se a bylo by též vhodné sundat si obuv při výstupu na Križevac nebo na Podbrdo alespoň cestou nahoru, pokud nám to zdraví dovoluje.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana | E-mail | Web | 23. července 2015 v 15:07 | Reagovat

Ráda bych se tam někdy podívala. Myslíte, že by ten terén zvládla i třeba dodávka? Má navigaci - půjčovna dodávek Praha http://www.dodavky-express.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama